Çocuk Bölümü
Doktorlarımız
Bilgi Bankası
Eğlence
Etkinlikler
Çocuk Bölümü

Doğru ağız bakım kurallarını çocuğunuza erken yaşlarda öğretmeniz, onun sağlığı için yapacağınız önemli bir yatırımdır. Kendi dişlerinize iyi bakarak, ağız sağlığının önemli olduğu mesajını verebilir ve çocuğunuza iyi örnek olabilirsiniz. Çocuğunuzla birlikte kendi dişlerinizi fırçalayarak veya kendi diş fırçalarını seçmelerine izin vererek, ağız ve diş bakımını eğlenceli hale getirebilir ve ağız bakımına teşvik edebilirsiniz.

Güçlü, çürüğe karşı dirençli dişlerin oluşumu için, çocuğunuzun dengeli beslenmesi gerekir. Tüm vitamin ve mineral çeşitlerine ek olarak, çocuğunuzun beslenmesi çok miktarda kalsiyum, fosfor ve uygun seviyelerde florür içermelidir.
Florür, çocuğunuzun diş çürüğüne karşı en büyük koruyucusu iken, sık sık abur cunur yenilmesi ise en büyük düşmanı olabilir. Kurabiyeler, şekerlemeler, kurutulmuş meyve, alkolsüz içecekler, tuzlu krakerler ve patates cipsleri gibi birçok gıda ve çerezde bulunan şekerler ve nişastalar, dişlerdeki plak ile birleşir ve asit oluştururlar.

Bu asitler, diş minesine saldırır ve çürüklere neden olabilirler.

Her "plak saldırısı", yemek veya atıştırma bittikten sonra 20 dakika kadar sürebilir. Küçük bir yemek artığı bile plak asitlerini oluşturabilir. Bu yüzden, en iyisi yemekler arasındaki aperatiflerin kısıtlanmasıdır.

Çocuğunuzun ağzında herhangi bir yaralanma olduğunda, hemen diş hekiminiz ile temasa geçmelisiniz. Diş hekimi, etkilenen alanı muayene edecek ve uygun olan tedaviyi belirleyecektir.

Çocuğunuz kırılmış veya çatlamış bir dişten dolayı acı çekiyorsa, hemen diş hekimine gitmelisiniz. Gidene kadar, çocuğunuza reçetesiz bir ağrı kesici vermek isteyebilirsiniz. Mümkünse, kırılan diş parçasını saklayın ve bunu diş hekimine götürün.

Eğer diş tamamen ağızdan çıkmışsa dişi en kısa zamanda diş hekimine götürün. Dişi mümkün olduğu kadar az elleyin, dişi silmeyin veya başka şekilde temizlemeyin. Diş hekimine gidene kadar, dişi su veya süt içinde saklayınız. Dişin çocuğunuzun ağzına tekrar yerleştirilmesi mümkün olabilir. Bu işlem, reimplantasyon olarak adlandırılır.

Süt dişlerinin geçici olduğu düşüncesiyle ihmal edilip gerekli özenin gösterilmediği durumlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Süt dişleri diğer sürekli dişler gibi, vücut sağlığını etkilemesi ile birlikte beslenme, düzgün konuşabilme ve estetik açıdan önemlidir.

Ayrıca sürekli dişler için de yer tutarlar. Çürük nedeniyle oluşan apse ya da ağrı durumlarında dişlerin erken çekilmesi sürekli dişlerin çapraşık olmasının en önemli etkenidir.

Süt dişlerinin doğal sürecinde alttan sürekli diş geldiğinde sallanarak düşmesi yada alınması uygundur. Bunun aksi durumlar, sürekli dişlerde problem yaratabilir.

Ebeveynlerin çocuklarının ağız ve diş sağlıklarında aktif rol almaları çok önemlidir.

Anne-baba gözetiminde dişlerin doğru fırçalanmasına rehberlik edilmesi, kahvaltıdan ve yatmadan önce olmak üzere en az günde 2 kez fırçalanması gerektiği öğretilmelidir.

Dişlerin doğru fırçalanmaması da hiç fırçalanmaması gibi sonuçlara yol açabilir.

Her altı ayda bir diş hekimi tarafından topikal fluorid uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama ile diş yüzeyi daha kuvvetli hale getirilmelidir.

Şekerli gıdalar diş çürüğü riskini arttırır. Çocuklarda bu tür yiyeceklerin alımını sınırlandırmak gerekir. Şekerli gıdaların ana öğünlerde verilmesi tercih edilmelidir.

Mümkün olduğu kadar erken dönenme çocuklarınıza diş hekimi tarafından fissür örtücüler uygulanmalıdır.

KORUYUCU DİŞHEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

KORUYUCU DOLGU (FİSSÜR ÖRTÜCÜ)

Fissür örtücüler (sealentlar), diş çürüklerinin en kolay başladığı bölge olan arka dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki girintilere uygulanan plastik materyallerdir. Dişleri çürükten korumanın en etkili yoludur.

Dünyada uzun yıllardır sıklıkla kullanılan koruyucu dişhekimliği uygulamalarından biridir. Diş fırçası kılları özellikle çocuklarda çiğneyici yüzeydeki derin girintileri çok iyi temizleyemezler. Fissür örtücüler bu derin girintileri kapatarak dişlerin çok daha kolay temizlenmesini sağlarlar.

Çok fazla çürük riski taşıyan ve bu nedenle koruyucuya en çok ihtiyacı olan dişler, 6 ve 12 yaş büyük azı dişleridir. Çoğu zaman sürekli küçük azı ve süt büyük azı dişlerine de koruyucu tedavi yapılması uygundur. Derin oluklu ve çukurlu bütün dişlerde koruyucu uygulaması yararlı olur.

Yetişkinlere de uygulanabilir.

Koruyucu dolgu uygulamasından sonra da fırçalama, diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, kısıtlı atıştırma ve düzenli dişhekimi  kontrolü gereklidir ve çok önemlidir. Ekonomik, zahmetsiz ve kısa sürede uygulanabilen bir yöntemdir. Koruyucular çocuğunuzu ömür boyu çürüksüz tutmanın ilk adımıdır.

 

FLORİD UYGULAMASI

Florid nasıl işlev görür?

Florid elementi küçük miktarlarda rutin olarak kullanıldığında diş çürüğünü önlemeye yardımcı olur. Dişin zayıf alanlarının kuvvetlenmesini sağlar. Florid doğal olarak suda ve çeşitli gıdalarda olduğu gibi diş macunları, ağız gargaraları, jeller, cilalar gibi ağız bakımı ürünlerinde de bulunur. Florid, sağlıklı bir diyet ve iyi ağız hijyeni ile birleşince çok etkilidir.

Benim çocuğumun da florid ürünlerine ihtiyacı var mıdır?

6 ay ile 16 yaş arasındaki çocukların florid ürünlerine ihtiyacı vardır. Pedodontistler florid ürünlerini tavsiye etmeden önce birçok farklı faktörü değerlendirirler.  Çocuğunuzun yaşı, diş çürüğü oluşumu riski ve çocuğunuzun tükettiği değişik sıvılar önemli göstergelerdir.

Çocuğum hangi tip diş macununu kullanmalıdır?

Çocuğunuz floridli bir diş macunu kullanmalıdır. Özellikle okul öncesi yaşlarda, diş macununu yutmamalıdır. Dikkatli takip ve fırça üzerinde ufak bir nohut kadar diş macunu tavsiye edilir. Eğer gözetlenmezler ise çocuklar günlük tavsiye edilen miktarın 4 katından fazlasını kolaylıkla yutabilirler.

Topikal florid nedir?

Topikal florid jel köpük ve vernik şeklinde olmak üzere birkaç farklı şekilde uygulanır. Jel ve köpük; florid kaşıklarına yerleştirilir ve çocuğunuzun dişleri temizlendikten sonra muayenehanede dişleri üzerine uygulanır. Vernik şeklindeki florid uygulaması ise en yeni uygulama yöntemlerinden biridir.
Vernikler, florid kaşıklarına ihtiyaç olmadan kolay ve hızlıca diş üzerine uygulanabilir. Yutulabilecek florid miktarı azalır. Uygulamanın ardından ortalama 24 saat boyunca ağızda florid salgılanmaya devam eder.

Bu metod özellikle küçük hastalarda ve florid kaşıklarını tolare edemeyenler için yararlıdır.

Florid uygulamasına en çok ihtiyacı olanlar yüksek karbonhidrat içeren diyetle beslenenler ortodontik tedavi görenler ve ağız kuruluğu gibi özel durumları olan hastalardır.

 

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

*Çocuğunuzun basketbol, futbol, karate, paten gibi herhangi bir spor yapıyor mu?  

Eğer yapıyorsa yüksek oranda ağız ve diş bölgesinden yaralanma riski vardır. Ve bu yaralanmalardan korunması için bir AĞIZ KORUYUCUSU kullanması gerektiğini,

*Düşme zamanından önce çekilen süt dişleri, alttan gelmekte olan kalıcı dişlerin bozulmasına neden olur ve ilerde çapraşıklık ortaya çıkabilir. Bu sorunla karşılaşmamak için bir süt dişi çekilince kalıcı diş gelene kadar ağza bir YER TUTUCU yapılması gerektiğini,                                                    

*Kalıcı dişlerin süt dişlerin rehberliğinde sürdüğünü ve süt dişleri ne kadar sağlıklıysa kalıcı dişlerin de o oranda sağlıklı olacağını,

*Çürüğün mikrobik bir durum olduğunu ve çocukların bu mikrobu genellikle aile bireylerinden aldığını,

*İlk kalıcı dişlerin 6 yaşında, diş arkının arka tarafında çıkan 6 yaş azı dişleri olduğunu,

*Başlangıç çürüklerinin beyaz renkte olduğunu,

*Erken çekilen süt dişlerinin kalıcı dişlerde çapraşıklığa neden olabileceğini,

*Süt dişlerinde de çürük nedeniyle abse oluşabildiğini ve bu absenin daha sonra sürecek kalıcı dişlerde yapısal bozukluk ve lekelenmelere sebep olabileceğini,

*2000’li yıllarda çocukların günlük ihtiyaçlarının 3-4 katı kadar şeker yediğini,

*Çocuğunuzun dişlerinin pedodontist tarafından yapılacak fissür örtücü ve fluorid uygulanması gibi işlemlerle çürüğe karşı yapısal olarak güçlendirilebildiğini,

*Diş temizliğinin ilk süt dişi ağızda görüldüğü andan itibaren çocuk 6 yaşına gelene dek düzenli olarak anne veya baba tarafından yapılması gerektiğini,

*Çocuğunuzun ağzında hiç çürük olmasa dahi 6 ayda bir defa kontrol amaçlı pedodontiste götürülmesi gerektiğini,

*Asitli içecekler, kutu meyve suları ve havuz suyunun dişlerde erozyon adı verilen madde kayıplarına sebep olduğunu,

*Diş çürüğü oluşumunda kalıtımın yalnızca %5-10 etkili olduğunu; Düzensiz beslenme, dişlerin düzensiz fırçalanması ya da hiç fırçalanmamasının geri kalan %90-95’i oluşturduğunu,

*Süt dişlerine de gerektiğinde kanal tedavisi yapılabildiğini,

*Erken kaybedilen süt dişlerinin çocuğunuzun konuşmasını etkileyebileceğini,

*Çocuklarda diş gıcırdatmanın dişlerde ciddi madde kayıplarına neden olabildiğini.

 

Copyright © 2010 İMPLADENT Hakkımızda |Galeri |Uzmanlık ve Tedavi Yöntemleri |Çocuk Bölümü |İletişim
WEB SİTEMİZİN AMACI, "Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”