İmpladent
İmpladent Ekibi
Dişhekimliğinde sterilizasyon ve tıbbi atık
Dişhekimliğinde kullanılan teknolojikler
Makaleler
İmpladent’ten Haberler
Eğitici Videolar
İnsan Kaynakları
İmpladent’ten Haberler
Sabah Gazetesi / Aralık 31, 2010
GERİ DÖN

Ağzınız sizin düşündüğünüzden çok daha fazla şey söylüyor olabilir.Yani şeker ve kalp hastalığı gibi konularda size önceden haber verebilir.İşte ağız yoluyla anlaşılan başlıca üç hastalık?..

Ağzınızdaki bir numaralı hastalık belirtisi, diş etlerinde görülür.Bu kalp hastalığına delalet ettiği gibi, düşük ihtimali olduğumu da gösterir.Ağzınızın içinde bakteriler oluşur.Bu bakteriler, diş etlerinin şişmesine neden olurlar.Diş etleri öfkelendikçe de kızarır.Bu nedenle de kemiğe doğru çekilirler ve sonrasında da dişten ayrılırlar.Bu da dişin düşmesine neden olabilir.

 

AMONYAK KOKUSU

İkinci belirti nefes kokusu, şeker hastalığı belirtisi olabilir. Eğer ağzınızdan amonyak kokusu geliyorsa, endişelenin. Bu böbrek yetmezliği olduğunu gösterir. Kötü kokan nefesin nedeni diş çürükleri ya da başka yerlerdeki iltihaplar da olabilir.Birinin nefesi kötü kokuyorsa ve bunu söylemiyorsak, aslında sağlığını tehlikeye atıyoruz demektir.Bu noktada, dil temizliği de çok önemlidir.Zira kimi zaman kötü kokuların nedeni dil de biriken bakteriler olabilir.Dil fırçası kullanarak dili temizleyebilirsiniz.

Ağzındaki üçüncü hastalık belirtisi, ise dilin bizzat kendisidir.Ağız içinde mantar olduğu zaman; mantar tüm dili kaplayacak hale gelebilir.Dilde mantar olması büyük bir sorundur. Kimi zaman antibiyotikler buna neden olabilir.Antibiyotik, iyi bakterileri öldürür ve dilde sadece mantar üreyebilir.Ancak dilin mantarla kaplı olması ya bağışıklıkla ilgili bir sorundan ya da şeker hastalığından kaynaklanır.Vitamin eksikliği varsa dil, et gibi kırmızı bir renk alarak büyür.

 

DİŞ ETİ ÇEKİLİRSE?

Diş kaybının en büyük nedeni çürük değildir.Nedeni diş eti çekilmesidir.Bu durum ve diş sağlığı için diş ipi kullanımı çok önemlidir.Diş fırçasının temizlediği yerler yetersiz kalabilir.Bu durum da diş ipinin önemi ortaya çıkacaktır.

 

Copyright © 2010 İMPLADENT Hakkımızda |Galeri |Uzmanlık ve Tedavi Yöntemleri |Çocuk Bölümü |İletişim
WEB SİTEMİZİN AMACI, "Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”