Uzmanlık Dalları ve Tedavi Yöntemleri
Estetik Diş Hekimliği
Protez Tedavisi
Oral Diagnoz ve Radyoloji
Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği)
Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)
Diş Hastalıkları Tedavisi (Dolgular)
Ortodonti
İmplant
Endodonti (Kanal Tedavileri)
Koruyucu Dişhekimliği
Bilinçli Sedasyon Yöntemi İle Tanışın
Çene Eklemi Hastalıkları Tedavisi
Dermal Filler-Dental Botoks
Cerec Metodu ile İnley
Diş Beyazlatma (Bleaching)
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

 

Her türlü diş çekimi ama özellikle cerrahi işlem gerektirecek diş çekimleri, gömük dişler, diş kökü rezeksiyonları, implant uygulamaları, çenelerdeki kistik ve tümöral oluşumların tedavisi, ağız içinde yumuşak ve sert dokuda oluşan lezyonların ve çene kırıklarının  tedavileriyle ilgilenir.

 

Diş Çekimini Gerektiren Nedenler:

 

·   İleri derecede kemik kaybı

·   Kanal tedavisi uygulanamayacak kadar büyük çürük ya da kök ucu lezyonu

·   Çene darlığı nedeniyle ortodontik  amaçlı

·   Gömük dişler

 

Gömük  Dişler:


Sürme zamanı geldiği halde, çeşitli nedenlerle ağızda yerini alamayan dişlere " gömük dişler " denir.

Bu dişler kısmen sürmüş de olsa ( yarı gömük ) çekimleri daha uygundur. Çünkü gıda birikimine bağlı olarak, etraflarındaki dişetinde iltihaplanmaya, söz konusu dişte ya da komşu dişlerde çürüğe ve ağız kokusuna, mevcut dişlerde çapraşıklığa sebep olurlar. Henüz sorun oluşturmadan önlem amaçlı çekimleri önerilir.

Hiç çıkmamış gömük dişlerin de ( tam gömük ), etraflarındaki dokularda kist, tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebileceğinden, komşu dişlerin köklerinde basıya bağlı kök erimelerine neden olabileceğinden çekimleri önerilir.

         

Çene Kırıkları:


Alt ve üst
çene kemiklerinin ani ve şiddetli darbe aldığı durumlarda meydana gelebilir. Dis Hekime çok detaylı olarak kırığın nasıl meydana geldiği anlatılmalıdır. Değişik açılardan çekilen çene röntgenleri istenebilir. Çok detaylı bir klinik muayene yapılmalıdır. Kırıklarda, alt ve üst çenenin tellerle birbirine sabitlenmesi gerekir. Tedavi için, çene kırığının durumuna göre operasyon da önerilebilir.

 

Ağız İçi Yaralar:


Önemli sistemik hastalıkların belirtileri öncelikle ağızda görülebilir. Bu ağız içi lezyonlar size hiç rahatsızlık vermese bile mutlaka dişhekimine muayene olunuz.

 

 

DİŞ ÇEKİMİ VE CERRAHİ OPERASYON SONRASINDA OLMASI MUHTEMEL DURUMLAR VE ÖNERİLER

 Operasyon ve diş çekimi  sonrasında yara bölgesine konulan tamponu 30 dakika sonra atabilirsiniz, yerine tekrar tampon koymanıza çoğu zaman gerek yoktur.

 Operasyondan ve diş çekiminden sonra ödem (şişme) ve ekimoz ( morluk ) görülmesi normaldir. Ödemin kontrolü için, ilk 48 saat, beş dakika aralarla ağız dışından uygulayacağınız

soğuk kompres çok önemlidir. Oluşan ödemin tamamen geçmesi 4-5 gün sürebilir.Sık tükürmemeniz , yara bölgesini emmemeniz ve 24 saat  boyunca diş fırçalama ve ağız  çalkalamaktan  kaçınmanız çok önemlidir. Bunlara dikkat edilmediği takdirde hem kanama artar hem de yarada oluşan pıhtı bozularak yara iyileşmesi gecikir.

24 saat  boyunca sıcaktan  ( yiyecek, içecek ve banyo ) uzak durmanız kanama kontrolü ve  ödem için çok önemlidir.

Operasyon ve diş çekimi sonrası ağrı kontrolü için verilen ağrı kesicileri tarif edildiği gibi kullanınız. Ağrınız başlamadan(  işlemden en geç 30 dak. sonra ) alacağınız ilacınızın etkisi daha güçlü olacaktır. Verilen ağrı kesiciler aynı zamanda ödem kontrolü için de gereklidir.

Antibiyotiğinizi doktorunuzun önerdiği doz ve sürelerde kullanmanız çok önemlidir. İlaçlarla ilgili herhangi bir yan etkide mutlaka  doktorunuzu bilgilendiriniz.

Yara bölgesinden sızıntı şeklinde kanama olması ve tükürüldüğünde pembe bir tükürük  görülmesi normaldir. Bu durum iki gün kadar devam edebilir. Kanamanın olmaması için ilk 24 saat sıcak yiyecek-içecekler almamanız, ameliyatlı bölgenin olduğu tarafı dikişler alınana kadar kullanmamanız önemlidir.

İlk yemeğinizi anestezi geçtikten sonra yiyebilirsiniz. Doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir. Yemeklerinizde ılık, sıvı ve yumuşak gıdaları tercih ediniz.

Operasyon veye diş çekimi bölgesini 24 saat fırçalamayınız; daha sonra nazikçe fırçalayabilirsiniz.

Dişetinin tamamen iyileşmesi dikişler alındıktan sonra 9-10 gün daha sürebilir.

Apikal rezeksiyon operasyonlarından sonraki sekiz hafta boyunca bu dişlerin üzerine aşırı basınç uygulanmamalıdır.

Beş gün sigara içilmemelidir. Sigara, ağız ortamındaki ısıyı arttırarak kanamaya ve nikotinden  dolayı da yara iyileşmesinde gecikmeye neden olacaktır. Alveolit denilen, çekimden  2 - 3 gün sonra şiddetli ağrıyla başlayan klinik tabloya sigara kullanan hastalarda daha sık  rastlanılmaktadır.

Üçüncü günden daha uzun süren veya sonraki günlerde daha da şiddetlenen ağrınız olduğunda; ikinci günden sonra devam eden kanamanız olduğunda veya kanamanın  tekrar başlaması durumunda lütfen doktorunuzu arayınız.

Copyright © 2010 İMPLADENT Hakkımızda |Galeri |Uzmanlık ve Tedavi Yöntemleri |Çocuk Bölümü |İletişim
WEB SİTEMİZİN AMACI, "Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”