Uzmanlık Dalları ve Tedavi Yöntemleri
Estetik Diş Hekimliği
Protez Tedavisi
Oral Diagnoz ve Radyoloji
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi
Pedodonti (Çocuk Dişhekimliği)
Periodontoloji (Dişeti Hastalıkları)
Diş Hastalıkları Tedavisi (Dolgular)
Ortodonti
İmplant
Endodonti (Kanal Tedavileri)
Koruyucu Dişhekimliği
Bilinçli Sedasyon Yöntemi İle Tanışın
Çene Eklemi Hastalıkları Tedavisi
Dermal Filler-Dental Botoks
Cerec Metodu ile İnley
Diş Beyazlatma (Bleaching)

Güzelliği ve beğenilmeyi simgeleyen estetik kavramı günümüzde gittikçe önem kazanıyor.. Modern ve gelişmiş toplumlarda beyaz dişler ve sağlıklı bir gülümseme tercih edilen bir olgu. Bireylerin dişlerinin görünümünü önemsemesi birçok estetik ve psikolojik rahatsızlıklara varan problemlere sebep olabiliyor. Günümüzde geliştirilen materyallerin pratikliği ve ekonomik oluşu diş beyazlatmayı sadece medyatik insanların değil, herkesin yaptırabileceği bir uygulama haline getirdi.. Amerikalılar bu yönteme Hollywood smile( beyaz gülüş) adını veriyorlar.


Dişlerdeki hangi durumlarda beyazlatma uyguluyoruz?

 • Renkleşmeler (Tetrasiklin renkleşmesii,florosizler)
 • Dişlerin canlılığını kaybetmesi
 • Yaşlılık
 • Travma
 • Gelişimsel bozukluklar

 

Diş beyazlatma dişin organik yapısının karbonhidroksit ve suya parçalanarak daha açık renkli ara ürünlere dönüştürülmesi işlemidir. Bu işlem için hidrojen pereoksidin çeşitli türevleri kullanılmaktadır. Kullanılan iki değişik beyazlatma yöntemi vardır.

 • Home bleaching :
  Bu yöntemde hastadan ölçü alınıp uygun şeffaf kalıp hazırlanır. Hekimin tercih edeceği bir beyazlatma jeli hasta tarafından hazırlanan kalıbın içine uygulanır. Bu şeffaf kalıbın 1 - 4 hafta ve günde 6 - 8 saat süreyle kullanılması ile beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.
 • Office Bleaching :
  Diş hekimi tarafından klinikte uyglanan bir yöntemdir. Hastaya koruyucu dişeti blokları uygulandıktan sonra ısı ve ışık yardımıyla bir saat içerisinde beyazlatma gerçekleştirilir. Bir veya iki seans sürebilir.

Son yıllarda yapılan çalışmalarda bu iki yöntemin beraber kullanılması oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. Diş beyazlatma hemen hemen herkese uygulanabilir. Hastanın ağzındaki dolgular ve kaplamalar bu işlemden etkilenmeyeceği için renk açısından estetik bir problem yaratıyorsa bunların değiştirilmesi önerilir. Yapılan araştırmalara göre beyazlatma diş hekimi kontrolünde yapıldığı taktirde son derece güvenli ve etkindir. Dişler ve dişetleri kesinlikle bu işlemden zarar görmez.

 

Copyright © 2010 İMPLADENT Hakkımızda |Galeri |Uzmanlık ve Tedavi Yöntemleri |Çocuk Bölümü |İletişim
WEB SİTEMİZİN AMACI, "Site içeriğinde bulunan bilgiler bilgilendirmek içindir, bu bilgilendirme kesinlikle hekimin hastasını tıbbi amaçla muayene etmesi veya tanı koyması yerine geçmez.”